headerLogo2b-18pt-myriadpro

Artık Ben De İsa Mesih İmanlısıyım!

01 image10572 bible prophecy 45Tanrı’nın sizi kurtarmasını istemişsiniz. Sizi kurtardı mı? Kurtarıcı Tanrımız diyor, Rab'be yakaran herkes kurtulacak. Nasıl oldu? “…iman, haberi duymakla, duymak da Mesih'le ilgili sözün yayılmasıyla olur.” (Romalılar 10:17, İncil). İsa’yla ilgili gerçeği duymakla yeni İsa Mesih imanlısı olup İsa’yı izlemeye başlamışsınız. İsa yeni yaşamınız hakkında ne diyor? “Koyunlarım sesimi işitir. Ben onları tanırım, onlar da beni izler. Onlara sonsuz yaşam veririm; asla mahvolmayacaklar. Onları hiç kimse elimden kapamaz.” (Yuhanna 10:27-28, İncil)

İsa’nın bütün günahlarınızın bedelini ödemesi, İsa’nın sizin yerinize cehenneme gitmesi gibi bir şey olduğuna inanıyorsunuz ve doğru inanıyorsunuz. “Benim yerime ölüp hak ettiğim mahkumiyeti üzerine aldığın için ne kadar teşekkür etsem azdır, İsa’m. Bugünden itibaren seni izleyenlerden biri olacağım” diye dua ettiniz.

Bu duanızdan sonra neler olacak?

1. Adım – İncil okumak

İncil okuyarak, dua ve İsa’nın diğer öğrencileriyle etkileşim aracılığıyla yaşam boyu sürecek bir değişim ve olgunlaşma yolculuğuna başlayacaksınız. Tabii, İncil’i online olarak okumaya devam edebilirsiniz. Ya da kendi başınıza okumak için bir İncil alabilirsiniz. Yakınınızdaki bir kitapçıya sorabilirsiniz. Eğer İncil satmıyorlarsa, satan bir kitapçıdan sizin için sipariş verip veremeyeceklerini sorun. Bulunduğunuz yerde İncil bulamazsanız, belki daha büyük bir kente giden bir arkadaşınızdan sizin için satın almasını isteyebilirsiniz.

www.kutsalkitap.org adlı web sitesinden ücretsiz İncil isteyebilirsiniz. Postayla gönderebilirler. Fakat aileniz veya sevdikleriniz postayla İncil almanızdan rahatsız olacak ya da kızacaklarsa bu şekilde yapmayın. İncil’deki bu gerçeği içinde bulunduğunuz durumda etkin kılın:

02 image11940 peace 45“Mümkünse, elinizden geldiğince herkesle barış içinde yaşayın.” (Romalılar 12:8)

Tanrı burada bizlere diğer insanlarla esenlik içinde yaşamanın amacımız olması gerektiğini söylüyor. Ayet, bunun her zaman sağlanamayacağını da üstü kapalı bir şekilde söylüyor, çünkü ‘elinizden geldiğince’ diyor. Bu, bazen bunun mümkün olmadığı anlamına gelir. Yine de, esenliği korumak ve başkalarının kızgınlığını yatıştırmak için elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerekir. Postayla İncil istemek evinizde sorun yaratacaksa, yapmayın. Elimizden geldiğince başkalarıyla esenlik içinde yaşamaya çalışmalıyız. Maalesef, bazı insanlarla esenlik içinde yaşamak mümkün değildir. İsa’nın öğrencisi olarak çağrınız, esenliği beslemek için elinizden gelenin en iyisini yapmaktır.

Bulunduğunuz yerde bir İncil bulamazsanız veya bir arkadaşınızdan sizin için almasını rica edemezseniz, yakınınızdaki bir postaneden bir posta kutusu kiralayabilirsiniz. O zaman başka bir web sitesinden posta kutunuza ücretsiz bir İncil göndermesini isteyebilirsiniz. Herhangi bir nedenle posta kutusu kiralamanız mümkün değilse, belki evlerine İncil postalanmasında bir sorun görmeyen bir arkadaşınızın evine sipariş verebilirsiniz.

2. Adım - Yeni inancınızı başkalarıyla paylaşmak

Yaşamınızda gerçekleşen değişikliklerden başkalarına ne zaman haber vermelisiniz? Bursa’da yaşayan bir Türk arkadaş Hıristiyanlık ve Hıristiyanlık’ın merkezinde yer alan İsa Mesih’in iddialarını araştırdı. İncil’i okumaya başladıktan kısa bir süre sonra İsa’nın gerçekten olduğunu söylediği kişi olduğunu fark etti. Bir günahkar olarak O’nun gibi bir Kurtarıcı’ya ihtiyaç duyduğunu anladı. 03 image11944 talk conversation red zzz 45 text3Peki ama bunu dindar Müslüman olan anne babasıyla nasıl açıklayacaktı? Babasıyla ilişkisi her zaman kötüydü. Onun gözünde her zaman hatalı davranan bir çocuktu. Babası ona hep sert davranırdı. Hıristiyan olduktan sonra, bunu sevdikleriyle paylaşmadan önce biraz beklemeye karar verdi. Onlara yeni yaşamından söz etmeden önce yeni yaşamını göstermeye karar verdi. Tanrı ona, uzun yıllar boyunca kendisine sert davranmış olan babasına karşı içten bir sevgi verdi. Babasına öncekinden çok daha fazla sevgi, saygı göstermeye başladı. Onun için ve Tanrı’nın kendisine açıkladığı sevgiyi ona gösterebilmesi için dua etti. İki yıl geçti. Artık anne ve babasıyla yaşamının bu kadar büyük bir şekilde neden değiştiğini paylaşmanın zamanı geldiğine inandı. İsa’ya Kurtarıcısı ve Rab’bi olarak iman ettiğini açıkladığında sorun çıkarmadılar. Ne azarladılar ne de tehdit ettiler. Bu nasıl mümkün oldu? Çocukları hizmetkar yüreğe sahip, onları seven bir aile üyesi olmuştu. Yeni imanını fikren kabullenmekte zorlanmışlardı, çünkü hep bunun korkunç bir şey olduğu öğretilmişti onlara ama yaşamında bu kadar olağanüstü bir değişim yarattığını, çocuklarında gözlerinin önünde parlayan Tanrı’nın sevgisini gördükçe öğrendikleri şeylerin aslında gerçek olmadığını düşünmeye başlamışlardı.

İmanımızı açıkladığımızda aldığımız tepkiler bazen kişisel olmayabilir. Toplumun yarattığı korku ve önyargılar özellikle yakınlarımızın koruma içgüdüsünü harekete geçirebiliyor. Bizi sevmedikleri ve nefret ettiklerini düşündüğümüzde, onların açısından aslında tam tersi söz konusu olabilir. Bu nedenle anlayışlı olmaya çalışmalıyız. Öncelikle Bursalı arkadaşımız gibi yaşamımızın değişimi bizim adımıza çok önemli bir fark yaratacaktır. Hatta bazen sözlerimizin yapabildiğinin çok ötesinde. Bu nedenle konuyu bir nefret sorunu olarak görmeden önce insanların sizi anlamasına yardım edin.