headerLogo2b-18pt-myriadpro

Cennette Evlilik Olacak mı?

 

Bir grup Saduki bir soru sormak için İsa’ya geldiler. Bu adamlar İsrail’in önderlerindendi ama Kutsal Yazılar’ın dirilişle ilgili olarak anlattıklarını anlamamış ya da kabul etmemişlerdi. Tanrı’nın mucizevi şeyler yapabilecek gücünü de küçümsüyorlardı. İsa’nın yanıtına kulak verin:

“Aramızda yedi kardeş vardı. İlki evlendi ve öldü. Çocuğu olmadığından karısını kardeşine bıraktı. İkincisi, üçüncüsü, yedincisine kadar hepsine aynı şey oldu. Hepsinden sonra kadın da öldü. Buna göre diriliş günü kadın bu yedi kardeşten hangisinin karısı olacak? Çünkü hepsi de onunla evlendi.” İsa onlara, “Siz Kutsal Yazılar'ı ve Tanrı'nın gücünü bilmediğiniz için yanılıyorsunuz” diye karşılık verdi. “Dirilişten sonra insanlar ne evlenir, ne de evlendirilir, gökteki melekler gibidirler.” (Matta 22: 25-30, İncil)

01 image10614 marriage sharpestGörüldüğü gibi, cennette evlilik gibi bir şey olmayacak. Bu, karı kocaların cennetteyken birbirlerini tanımayacakları anlamına gelmiyor. Bu, karı kocanın cennetteyken yakın bir ilişkileri olamayacağı anlamına gelmiyor. Bununla birlikte, söylediği karı kocanın cennetteyken artık evli olmayacaklarıdır. Evliliğin cennette bir amacı yoktur. Çoğalmak artık gerekli olmayacak, çünkü artık ölmeyeceğiz. Cennette cinsiyetimizi kaybetmeyeceğiz ama cinsiyetimizin bir önemi olmayacak. Ayrıca, cennette artık yalnızlık gibi bir sorunumuz olmayacak. Bu, dünyadaki eşlerimizin sağladığı özel bir bereket olsa da, cennette artık buna ihtiyaç duymayacağız.

Bu sizi herhangi bir şekilde üzüyor mu? Bu yaşamda çoğumuzun karşı karşıya olduğu büyük bir engel şudur: O kadar dünyasal düşünüyoruz ki, hayallerimizin evliliğine eşit ve hatta bundan daha üstün bir göksel kutsamayı hayal bile edemiyoruz. Zayıf hayal gücümüze karşın, bu gibi ödüller mevcuttur ve sizin olabilir. Kutsal Kitap, dünyada kaçırdıklarımız karşılığında göklerin ödülünün ipuçlarını veriyor ve bunların sözlerle ifade edilemez olduğunu söylüyor.

“Kanım şu ki, bu anın acıları, gözümüzün önüne serilecek yücelikle karşılaştırılmaya değmez.” (Romalılar 8:18, İncil)

“Çünkü geçici, hafif sıkıntılarımız bize, ağırlıkta hiçbir şeyle karşılaştırılamayacak kadar büyük, sonsuz bir yücelik kazandırmaktadır.” (2. Korintliler 4:17, İncil)

02 39 slideshow hope love heaven joyBu ayetler, İsa Mesih’e iman edenlere yazılmıştır. Onlar için özel olarak yazılmıştır ama onlar başkalarından daha iyi oldukları için değil. Tanrı tarafından lütufla bereketlenmiş, kendilerine cennette bir yer güvencesi ve armağanı verilmiş olduğu için. Aynı Tanrı’dan aynı armağan sizin için de mevcuttur. Bu web sitesini okurken Tanrı’nın bu davetiyle sık sık karşılaşacaksınız.

Bu ayetlerin konusu evlilik değildir ama sizce cinsiyetleri ve duyguların geniş ve derin gamını tasarlayan Yaratıcımız, cennete bize zevk ve doyum vermeyecek mi? Tanrı’nın sevecen bilgeliğinin sonsuzluğunda, cennette bizler için hazırladığı göksel zevkin, insanlığa halihazırda vermiş olduğundan daha az olacağını mı düşünüyorsunuz? Zannetmiyorum. Göklerde ruhsal bir coşkunluk olacaktır ve en iyi cinsel deneyim, en güzel romantik ilişki, sadık eşimizle en anlamlı dünyasal bağ bile bunun ancak gölgesi olabilir. Cennette bizi heyecanlandıracak, içimizi dolduracak ve varlığımızın her dokusunu harekete geçirecek zevkler, şu anki anlayışımızın ötesindedir.       

Kuran’da sözü edilen genç bakireleri mi kast ediyorum? Kesinlikle hayır. Dilerseniz buna inanabilirsiniz ama benim kullandığım sözcük ruhsal coşkunluktur. Tanrı bizlere, cennetin kıyılarına ulaştığımızda cinsel avların değil, ‘görkemin’ gösterileceğini söylüyor. Bu ruhsal zevkler insanın cennetteki en temel uğraşı olacaktır: Kurtarıcı Tanrımız’ı sevmek ve O’na hayran olmak. Tanrı, biz henüz dünyadayken bizimle yakın ve kişisel bir ilişkiye başladı ve dünyadayken Yaratıcısı ile böyle, onarılmış bir ilişkiye sahip olan herkes anlattıklarımı yaşayacaktır. 

“Şöyle ki Tanrı, insanların suçlarını saymayarak dünyayı Mesih'te kendisiyle barıştırdı.” (2. Korintliler 5:19, İncil)

Sizden bir şey isteyebilir miyim? Bana Tanrı’yla ilişkinizi tarif eder misiniz? Aranızda nasıl bir ilişki var? Ne ilişkisi olarak tanımlayabilirsiniz? Sizi, kendisiyle şimdi başlayan ve cennette zirveye ulaşacak bir ilişki sözü veren Tanrı’yı gösteren bir web sitesine tüm içtenliğimle buyur etmek isterim.