headerLogo2b-18pt-myriadpro

Eski Antlaşma’da Bulunan ve İsa Tarafından Gerçekleştirilen Peygamberlikler

01 image11626 basketball tv xxx 45Yıllar önceydi, arabamın lastikleri değiştirilirken araba servisinin bekleme odasında oturuyordum. Müşterilerin çoğu, köşedeki televizyonda bangır bangır bağıran basketbol maçını izliyordu. Sezon sonuydu ve maçın sonucu çok önemliydi. Galatasaray ve Fenerbahçe’nin oynadığını düşünün. Onlar ne zaman oynasalar stadyum dolar ve maç büyük kalabalıkları çeker. Şimdi de sezonun son maçı olduğunu ve kazananın Trabzonspor’u geçeceğini ve şampiyonluğa tutunacağını düşünün. Buna benzer bir öneme sahip bir basketbol maçıydı.

Ben ne yapıyordum? İlk olarak çok hırslı bir spor taraftarı olduğumu bilmelisiniz. Başka bir gün olsaydı ve elimde başka bir kitap olsaydı ben de diğerlerine katılıp maçı izlerdim. Fakat bu kez tüm dikkatimi cezbeden bir kitap okumaktaydım. Things to Come (Gelecek Olan Şeyler) adında, Kutsal Kitap peygamberliği hakkında bir kitaptı. Yanımdaki adam, onun yaptığını yapmadığımı fark etmiş olacak ki sordu, ‘Nasıl oluyor da bu maçı izlemiyorsunuz? Gerçekten çok ilginç bir kitap olmalı.’

Kitabın ne hakkında olduğunu ve nesini büyüleyici bulduğumu anlattım. Bu yazıda sizlere Kutsal Kitap peygamberliği çalışmalarının neden önemli ve büyüleyici olduğunu anlatmak istiyorum. On altı yüzyıllık bir süre içinde, yaklaşık 40 yazar tarafından Tanrı’nın esinlemesi altında yazılan Kutsal Kitap’ta pek çok önemli peygamberlikler bulunmaktadır. Dünyada Kutsal Kitap gibi bir kitap yoktur ve peygamberlik bunun nedenlerinden biridir. Kutsal Kitap peygamberlikle doludur!

02 iii future7 temp5 45Geleceği bilme arsuzu insanlığın içinde olan bir arzu gibi görünmektedir. Bundan sonra ne olacak? Birçok insan için Kutsal Kitap’ın en ilginç kısmı peygamberlikleridir, özellikle de henüz gerçekleşmemiş olaylarla ilgili peygamberlikler. Tanrı’nın çağımız için tasarıları neler? İsa ne zaman tekrar gelecek ve gelişi nasıl olacak? Bana gelince, ben en çok, Tanrı’nın İsa’nın birinci gelişiyle ilgili peygamberliklerini okumayı ve incelemeyi seviyorum. Binlerce yıl önce bildirilen neydi? Bu peygamberlikler ne zaman ve nasıl yerine geldi? Bugün bu konuya bakacağız. Ele alacağımız bu peygamberliklere Mesih’le ilgili peygamberlikler diyoruz. Bu peygamberlikleri yerine getiren sadece İsa olduğu için bu peygamberlikler doğal olarak İsa’yla ilgilidir.

Mesih’le ilgili peygamberlikler Mesih’in doğumunu anlatır. İsa’nın hizmetini, reddedilmesini, çarmıha gerilmesini ve dirilişini anlatan daha pek çok peygamberlik vardır. Müthiş! Gelecek Olan, çarmıha gerilecekti ama mezarda ölü olarak kalmayacaktı! Basketbol maçına olan ilgimi neden kaybettiğimi anlayabiliyor musunuz? 

Bir insanın bu peygamberliklerin herhangi beşini %100 doğrulukla gerçekleştirme olasılığı düşünülemez bir şeydir. Bu nedenle, Mesih’le ilgili peygamberliklerin yazarının Tanrı olmasının zorunlu olduğunu anlamak zor değildir. Bir kişinin bu peygamberliklerin hepsini gerçekleştirme olasılığını düşündüğümüz zaman bu işi ancak Tanrı’ya atfedebiliriz. Daha sonra İsa Mesih tarafından gerçekleştirilen peygamberliklerin sadece yedisine bakacak olsak bu olanaksızlık karşısında verebileceğimiz tek tepki hayrete düşmek olmalıdır! Aşağıda aşırıya kaçmayan olasılıklar sıralanmıştır.

     Mesih’le ilgili Peygamberlikler                                      Tanrı Olmadan Gerçekleşmesi Olasılığı

1.

İsa, Davut soyundan  gelecekti.

           104 (10.000’de 1)

2.

İsa’nın Beytlehem’de doğacak olması.

           105 (100.000’de 1)

3.

İsa, harikalar yapacaktı.

           105 (100.000’de 1)

4.

İsa, kendisini sıpa üzerinde bir Kral olarak gösterecekti.

           106 (1.000.000’da 1)

5.

İsa’nın bir arkadaşı tarafından 30 parça altın için ele verilecek olması.

           106 (1.000.000’da 1)

6.

İsa’nın çarmıha gerilecek olması.

           106 (1.000.000’da 1)

7.

İsa’nın, Artahşasta’nın Yeruşalim’i yeniden bina etmesinden 173.880 gün sonra kendisini Kral olarak sunması.     

           106 (1.000.000’da 1)

Tümünün gerçekleşme olasılığı (Tanrı olmadan)

           1038 (100 milyar, milyar, milyar, milyarda 1)