headerLogo2b-18pt-myriadpro

Ölümden Sonra Yaşam Var mı?

01 image6608 question mark 45İnsanlar tarih boyunca bu yaşamın ötesinde bir şeyler olup olmadığını merak etmişlerdir. Cennet ve cehennem var mı? Yoksa bunlar sadece düşünce ürünü mü? Peki sadece varoluşumuz mu sona erecek? Sürekli dönen bir kapı aracılığıyla dünyadan ayrılıp yeniden dünyaya geçip kişisel olarak gelişmemizi mi sağlayacağız? Cennet ve cehennem var mı, herkes aynı yere mi gidecek? Herkes aynı yere gitmeyecekse, neden gitmeyecek? Eyüp gibi hepimiz bu soruları sorduk. Eyüp yaşadığı sıkıntıları düşünürken bu dünyadaki yaşamdan sonrasını sorguluyordu.

“İnsan ölür de dirilir mi?” (Eyüp 14:14, Eski Antlaşma)

Eyüp ölümün acısını sona erdireceğine inanıyordu, peki ama ölüm varoluşunun da mı sonu olacaktı? Ölümün kesinliği ve bu dünyadan sonraki yaşamın belirsizliği pek çok insanın korku duymasına neden olur. Çoğumuzu ilgilendiren soru, ‘İnsanlar öldüğünde ne olur?’ değil, ‘Ben öldüğümde bana ne olacak?’ sorusudur. Bazıları ölüm konusundan kaçınmaya çalışırlar. Ya da yaşamlarını çeşitli şeylerle doldurarak endişe verici konuları düşünmemeye çalışırız. Çoğu insan, hangi din ya da felsefi inanç kendinizi rahat hissetmenizi sağlıyorsa ona inanmanızın doğru olacağını düşünür. Fakat, bu doğru değildir. Gerçeği göz ardı etmek hiçbir zaman akıllıca değildir, özellikle de söz konusu olan sonsuzluktaki kaderimizse. VE bizim için çok güzel şeyler hazırlamış olan harika, seven bir Tanrımız var. Tanrı şöyle diyor:

“Çünkü sizin için düşündüğüm tasarıları biliyorum” diyor RAB. “Kötü tasarılar değil, size umutlu bir gelecek sağlayan esenlik tasarıları bunlar.” (Yeremya 29:11, Eski Antlaşma)

“O [Tanrı] bütün insanların kurtulup gerçeğin bilincine erişmesini ister.” (1.Timoteos 2:4, İncil)

02 image10669 step 45Tanrı’nın ölümden sonraki yaşantınız için gereken her türlü ayarlamayı yaptığını biliyor musunuz? Peki bunu yapmasının nedeni çok sevimli olmanız mı? Kesinlikle değil. Bunu kendi doğası ve arzusuna göre yaptı. Sonsuz vatanı olan cennette O’nunla olmanız için gerekli bütün koşulları hazırlamıştır. Öldükten sonra orada olmazsanız bu O’nun hatası değil, sizin hatanızdır. Kendisiyle kişisel bir ilişkiye sahip olmanız ve cenneti sonsuz vatanınız yapmak için 1.000 adım atılması gerekiyorsa, Tanrı bunların 999’unu çoktan gerçekleşmiştir. Sizin atmanız gereken sadece tek bir adımdır.

Web sitesindeki yazıları keşfederken Tanrı’nın gerçeği bilmenizi istediğini unutmayın. O’nunla ve sizin için gönderdiği Kurtarıcı’yla ilgili birkaç olguyu takip etmenizi değil, bilgiyi ruhsal olarak ve yaşayarak öğrenmenizi istiyor.

İsa Mesih hakkında bilmeniz gerekenler neler? Muhtemelen şu an bildiğinizden çok daha fazlası. Henüz farkında değilsiniz ama İsa Mesih güvenilir bir ruhsal yetkiye sahiptir. Bir zamanlar benim de Hristiyanlık’la ilgili kuşkularım vardı, fakat İsa’nın dirilişiyle ilgili kanıtlar O’na güvenebileceğim konusunda beni ikna etti. İsa’nın dirilişinin tarihte en iyi kanıtlanmış olgulardan biri olduğunu gördüm. Bunun sonucuna varmanız benimkinden çok daha uzun bir zaman alacaktır, çünkü ben İsa’nın çarmıha gerilmediğine inanarak yetiştirilmedim. İsa’nın yerine çarmıhta başka birinin öldüğü öğretilmemişti bana. Fakat, gerçek şu ki, İsa o tepede, sizin yerinize öldürüldü! Size öğretilenleri bir kenara bırakıp gerçeği öğrenmeniz çok daha zordur. Ne var ki, sonunda aynı sonuca ulaşacaksınız. İsa çarmıhta öldüğü gibi ölümden de dirildi. Bu nedenle, ölümün ve ölüm sonrası yaşamın nasıl olduğunu doğru bir şekilde bize anlatabilir. Ayrıca, kendisinin ölüp dirileceğini önceden bildirdiği ve bunlar tıpkı bildirdiği gibi gerçekleştiği için ölüm sonrası yaşamla ilgili bize gerçeği söylemiş olduğuna da güvenebiliriz. Kendisi hakkında anlattıklarına kulak verin:

Ben iyi çobanım. İyi çoban koyunları uğruna canını verir. Canımı kimse benden alamaz; ben onu kendiliğimden veririm. Onu vermeye de tekrar geri almaya da yetkim var.” (Yuhanna 10: 11,18)  

03 cross rainbow cross 45İsa bir cuma öğleden sonra, kendi günahları nedeniyle değil, bizim günahlarımızın karşılığında kurban olmak üzere o tepeye çıktı. İsa’nın günahı yoktu. Yaşamını o cuma günü teslim etti. Ne var ki, İsa yaşamını geri almaya yetkisi olduğunu söylemişti. Peki bu yetkiyi kullandı mı? Evet kullandı. O görkemli diriliş pazar sabahı, çarmıha gerildikten üç gün sonra İsa dirilmiş bedeniyle birlikte ölümden dirildi. İsa, Ölüm’ü Fetheden’dir. Özgürlük verir. İsa Tanrı’yla yeni ve onarılmış bir ilişki sağlar ve ölüm bile bunu bizden alamaz. Kurtarıcımız olarak O’nu kabul etmemizi ister. 

Yaşantınız boyunca İsa hakkında pek çok yanlış bilgi edinmişsinizdir. En azından benim deneyimim böyle. Aslında Katolik akrabalarımdan öğrendiklerim beni aldattı. Bunu bilerek yapmadılar, ama yanlış bir şekilde yönlendiren hatalı bilgilerin üzerimizde böyle bir etkisi olabilir, öyle değil mi? Bu ayette gördüğümüz gibi bunun sonuçları felaket olur: “Öyle yol var ki, insana düz gibi görünür, ama sonu ölümdür.” (Süleyman’ın Özdeyişler 14:12, Eski Antlaşma)

Sonunda ailemin inançlarını reddettiğimde, Hristiyanlık’ı reddettiğimi düşündüm. Katolik Kilisesi’nin öğrettiklerinin çoğunun Kutsal Kitap’a aykırı olduğunu bilmiyordum. Bunlar Hristiyan öğretişi değildi. (Katoliklik hakkında bu dizide yer alan yazıları gözden geçirip bu konuda daha fazla öğrenmenizi öneririm. Ezo gelin çorbası hakkında okuduklarınız yardımcı olacaktır umarım.)