headerLogo2b-18pt-myriadpro

Nasıl Tanrı'nın Agape Sevgisini Alan Tarafta Olabiliriz?

01 image11483 people look up 45Web sitesinin bu kısmında olmanızın nedeninin Tanrı’nın size olan sevgisi hakkında daha fazla öğrenmek istemeniz olduğuna inanıyorum. Akşam gökyüzünde kayan bir yıldız gördüğünüzde hissettiğiniz hayretle, bu düşünce bir zaman aklınızdan geçmiş olabilir: “Belki de Tanrı beni daha önceden hiç bilmediğim bir şekilde seviyordur.” Ya da duygularınızı şöyle ifade etmiş olabilirsiniz:

1)  Sevilmek istiyorum.
2)  Bana sevildiğimin söylenmesini istiyorum.  
3)  Ve bu makaleleri okurken Tanrı’nın, beni koşulsuz sevdiğini bilmemi istediği izlenimine kapılıyorum. 

Ancak Doğaüstü Bir Şekilde Tanınabilir

İlk üç makaleyi okudunuz mu? Okuduysanız, Tanrı’nın ancak kendisini doğaüstü bir şekilde açıklaması aracılığıyla tanınabileceğini biliyorsunuzdur. İnsanın Tanrı’yı kişisel  bir şekilde tanıyabilmesi için, İncil’i ya da bu makaleleri okumadan önce başka bir şey yapması gereklidir. Tanrı bilgisi, kimya bilgisinin kimya kitapları okunarak edinilmesi şeklinde edinilemez. Bu şekilde Tanrı, entelektüel olarak bilinebilir ama ruhsal olarak bilinemez. Doğaüstü bir Tanrı ancak doğaüstü bir şekilde bilinebilir, yani insanın bir şeyi doğal olarak öğrenme biçiminin ötesinde bir şekilde tanınabilir. Tanrı’nın kendisini yüreğe…sizin yüreğinize açıklaması gerekir. İyi haber, Tanrı’nın bunu yapmayı istiyor olmasıdır. Bunu size hatırlatmamın tek nedeni bir şey yapmanızdır. Şu anda. Duayla Tanrı’dan okuduklarınızı anlamanıza yardım etmesini isteyin. Tanrı’dan kendisini doğaüstü bir şekilde açıklamasını böylece yüreğinizin ilahi şeylerle dolup taşmasını isteyin. 

“"Işık karanlıktan parlayacak" diyen Tanrı, İsa Mesih'in yüzünde parlayan kendi yüceliğini tanımamızdan doğan ışığı bize vermek için yüreklerimizi aydınlattı.”  (2. Korintliler 4:6)

Böylece doğaüstü bir deneyim lütfunu yaşayan insan, mezmurcunun söylediğini söylemeyi öğrenmiştir: “Senin ışığınla aydınlanırız.” (Mezmur 36:9, Eski Antlaşma)

02 image11570 marriage counseling problem 45Bir seferinde, evliliklerinde sorunlar yaşayan bir çift için danışmanlık yapıyordum. Koca, karısından bıkmıştı ve boşanmak istiyordu. Evliliklerine son vermek için çok iyi gerekçelendirdiği nedenleri vardı. Karısı, son çare olarak bir kere danışmanlığa gitmeleri için kocasını ikna edebildi.

Görüşmemiz sırasında evliliklerine devam edememeleriyle ilgili bir liste dolusu neden sıraladı. Birkaç dakika adamı dinledikten sonra şöyle sordum, ‘Evliliğinizdeki sorunlara sizin katkınız nedir?’  

Şaşırmış bir şekilde bana baktı ve şöyle dedi, “Benim katkım mı?” Şöyle dedim, ‘Evet. Siz, karınız için durumu zorlaştırmak için ne yaptınız?’  

Biraz düşündükten sonra şöyle dedi, ‘Ben pek sabırlı bir insan değilim.’ 

‘Tamam. Başka?’ diye sormaya devam ettim.

Gözlerini bana dikti ve çok uzun süre sessiz kaldı. Konuyu devam ettiren bir soruyla sessizliği bozmayı düşündüm ama adam tekrar konuşana kadar beklemeye karar verdim. Sonunda konuştu, ‘Fevri bir insanım ve bazen bağırıyorum.’ 

Bu yorum, kendisiyle ilgili yaptığı ilk yorumla ilgili olduğu için sormaya devam ettim, ‘Tamam. Başka?’  

Karısı araya girdi, ‘Yapacağını söylediği şeyi her zaman yapmıyor’ dedi. 

Kadını durdurdum ve ‘Bir dakika…şimdi konuşma sırası onda. Bırakın da o anlatsın’ dedim. 

Adam, ‘Evet, haklı. Hep haftasonu onu alıp dışarı çıkaracağıma söz veriyorum ama hiç yapmıyorum’ dedi.

‘Peki, başka?’ diye sordum. 

03 image11573 time 45Yarım saati aşkın bir süre, bu şekilde devam ettik ve hayatında yanlış olduğunu kabul ettiği şeylerin uzun bir listesini oluşturduk. Adam konuşurken söylediklerini tek tek yazmaya özen gösterdim. Paylaşmayı istediği şeyleri paylaşmayı bitirdiğinde, yüksek sesle listenin üzerinde geçtim. Sonra şöyle söyledim, ‘Karınızı terk etmekten söz ediyorsunuz?!!! Şimdiye kadar karınızın sizi terk etmediğine inanamıyorum!’

Bunu söylediğim için yüzüme bir tokat yememiş olmamın en azından iki nedeni var. Sözlerim adamı neden gücendirmedi? Adam yüzümdeki gülümsemeyi gördü ve kısmen şaka yaptığımı anladı ama daha önemlisi, kendisinin de karısını, en az karısının kendisini mutsuz ettiği kadar mutsuz ettiğini fark etti. Kendisini kurban olarak görürken, kendisinin de belli bir yere kadar yaralayıcı olduğunu gördü. O günden itibaren evlilikleri değişti. Her hafta profesyonel bir evlilik danışmanıyla görüştüler ve aralarındaki farklılıkları çözmeyi başardılar. 

İster, bekar, ister, evli, ister nişanlı, ister boşanmış olun - medeni durumunuz ne olursa olsun - kendimizi Tanrı’nın agape sevgisini kabul eden tarafına koymadan önce adamın aldığı dersi almalıyız. Bu adam hayatını araştırırken ne oldu? Ciddi bir şekilde alçaldı.