headerLogo2b-18pt-myriadpro

Tanrı'nın Agape Sevgisi Her Zaman Korur

Umarım bu serideki ilk iki makaleyi okudunuz. Eğer okuduysanız, okumaya devam etmeden önce ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Tanrı’nın Agape Sevgisine İnanmak ve Bu Sevgiyi Kabul Etmek Benim İçin Neden Bu Kadar Zor? adlı makaleyi okuduysanız, kavranılamaz olanı nasıl anlayabileceğimizi öğrendiniz. Sınırlı zihinlerimiz sonsuz olanı anlayamadığı için ilahi olan şeyleri araştırmak için kullanabileceğimiz insan yöntemi ya da mantığı yoktur. Bu nedenle, kendi anlayışımıza dayanmaalı Tanrı’dan bize kendisi hakkında öğretmesini istemeliyiz. Ancak Tanrı, sevgisinin nasıl olduğunu anlamamıza yardımcı olabilir. Bu nedenle bu paragrafla bir sonraki arasında lütfen, olağanüstü doğasını anlamanız için Tanrı’dan yardım isteyin.   

“Bana yakar da seni yanıtlayayım; bilmediğin büyük, akıl almaz şeyleri sana bildireyim.”  (Yeremya 33:3, Eski Antlaşma)

Sevgi Her Zaman Korur

01 image11549 rose 45Bir zamanlar Teksas’ta hastalarının ‘güllü doktor’ dedikleri bir doktor vardı. Doktor, hastalara hediye gelen çiçeklerden birer tane koparıp önlüğünün yakasına takarak hastalarını neşelendirirdi. Fakat, hastalarından birinin neşelenmekten daha fazlasına ihtiyacı vardır. Geçirdiği araba kazası bacağının neredeyse dizden kopmasına neden olmuştu. Genç, güzel ve çok korkmuş bir genç kızdı. ‘Güllü doktor’ kızı Acil Serviste gördüğünde daha önce hiç yapmadığı bir şey yaptı. Gülle süslenmiş önlüğünü aldı ve genç kadının üzerine yavaşça örttü. Kadın ameliyat odasına götürülürken önlük kaldırıldı ama kadın çiçeği saklamak istedi. Ameliyattan sonra gül hala elindeydi.

Bu hastanın bu doktoru hiçbir zaman unutmadığını söylesem şaşırmazsınız. Kadının doktora nasıl teşekkür ettiğini söylesem şaşırabilirsiniz. Fakat doktorun sevgi örtüsüyle ilgili hikayeyi bitirmeden önce sizden sevgi giysisi hakkında biraz düşünmenizi isteyebilir miyim? Ne zaman biri için kaygınızı bu şekilde gösterseniz, İncil’de sıralanan ilahi sevginin niteliklerini yansıtmış olursunuz. Sevgi her şeye katlanır. Bu makalede Tanrı’nın bu şekilde davrandığını görmenizi istiyorum.

“Sevgi sabırlıdır, sevgi şefkatlidir. Sevgi kıskanmaz, övünmez, böbürlenmez. Sevgi kaba davranmaz, kendi çıkarını aramaz, kolay kolay öfkelenmez, kötülüğün hesabını tutmaz. Sevgi haksızlığa sevinmez, gerçek olanla sevinir. Sevgi her şeye katlanır, her şeye inanır, her şeyi umut eder, her şeye dayanır.” (1. Korintliler 13:4-7)

Sevgi Giysisiyle Örtme

02 image11552 love heart 45Sevgi her şeye katlanır. Elçi Pavlus bu cümledeki yüklem için oldukça zengin bir anlama sahip bir sözcük kullandı. Ne var ki, bu kendisinden kaynaklanan veya kendi seçimi olan bir şey değildi. “Çünkü hiçbir peygamberlik sözü insan isteğinden kaynaklanmadı. Kutsal Ruh tarafından yöneltilen insanlar Tanrı'nın sözlerini ilettiler.” (2. Petrus 1:21). Tanrı hangi sözcüğü seçti? İncil’in asıl dilindeki sözcük steigei, ‘üstünü örtmek ya da saklamak’ anlamı taşır. Bu yüklemin isim hali çatı, sığınak ya da örtü olarak çevrilebilir. Elçi, “Sevgi her şeye katlanır,” diye yazdığında bir ağacın gölgesini ya da evin sağladığı sığınağı düşünmüş olabilir. Kaleminden akanlara baktığında bir ceketi bile düşünmüş olabilir. En azından bir akademisyen öyle olduğunu düşünüyor. Yeni Antlaşma Teolojik Sözlüğü İncil’deki sözcüklerle ilgili kapsamlı çalışmasıyla tanınır. Bu sözlüğün yazarı 1.Korintliler 13:7’de kullanılan katlanma sözcüğünün anlamını açıklıyor. ‘Sözcük’ diyor, ‘sevgi giysisiyle örtme düşüncesini ifade ediyor.’

Tanrı’nın sevgisini ne kadar iyi yansıtıyoruz? Büyük olasılıkla pek iyi bir şekilde değil. Tanrı’nın sevgisinin nelere dayandığını düşünürsek pek iyi yansıttığımız düşünülemez. Her şey sözcüklerine bakın. İşte Tanrı’nın sevgisi her şeyi örter. Bu, yasaya aykırı olan şeylerin üstünü örteceğiz anlamına gelmiyor. Haklı olarak kimsenin saklamaması gereken suçlar vardır. Ülkenin yasalarını çiğneyen ya da insanların haklarını çiğneyen davranışlar konusunda tanıklık etmemiz istenirse gerçeği söylemeliyiz. Bu ihlaller hakkında bildiklerimizi söylemeliyiz. Her şey sözleri genel olarak kişisel konularla ilgilidir. Bu gibi hataların üzerini örten sevgi, bu hataları herkese açıklamak veya bunların öcünü almak için uğraşan sevgi değildir. Bizim Tanrımız işte böyle yaşamamızı ister.

“Her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok günahı örter.” (1. Petrus 4:8)

Sevgi Her Zaman Korur

03 image11553 algebra equation 45Hayatınızda hiç üzerinizin bu şekilde örtüldüğünü hissettiniz mi? Sevgi örtüsüyle örtüldüğünü? Ertesi günün sınavı nedeniyle endişeli olduğunuzda öğretmeniniz size yardım etmek için geç saatlere kadar kaldı. Evden uzaktaydınız ve korkuyordunuz ama anneniz sizi teselli etmek için aradı. Eve kötü bir karne getirdiğinizde anne ve babanızdan korkuyordunuz ama size olan sevgilerinin iyi notlara bağlı olmadığını söylediler. Notlarınız kötü olduğunda sizi daha az sevmediklerini söylediler. Sonra da sizi çılgına çeviren son cebir denklemlerini çözmeniz için yardım etmeyi önerdiler. Üzeriniz teşvikle örtüldü. Yumuşak yürekli ilgiyle örtüldünüz. Korumayla örtüldünüz. Sevgi örtüsüyle örtüldünüz. 

Sevgiyle ilgili bu ayetlerde beni gerçekten şaşırtan şey sevginin sadece birkaç şeyi örttüğünün söylenmemesi. Sadece bazı şeyleri değil. Sınırlı birkaç şeyi değil. Bu ayetin Tanrı’nın agape sevgisinden söz ettiğini nasıl mı anlıyorum? Burada sevginin gücendiren davranışların sadece bir kısmını örttüğünü söyleseydi bu dört ayette betimlenen sevginin insanın doğal olarak sahip olduğu sevgiyi kast ettiğini bilirdik. Bizler birçok insana ve duruma katlanabiliriz ama bir noktaya kadar. Nitekim, bazı insanlara ve durumlara hiç katlanamayız. Eminim bu satırları okurken aklınıza gelen biri var!