headerLogo2b-18pt-myriadpro

Tanrı'nın Koşulsuz Vaatleri

01 image3874xx grace gift receive 45Bu yazıda aşağıdaki konuları ele alacağız:

Tanrı bütün insanlara ne vaat etti?
Tanrı İsa’yı gerçekten takip eden kişilere ne vaat etti?
Tanrı Kutsal Kitap’ta gördüğümüz belli kişilere ne vaat etti?
Tanrı vaatlerini nasıl gerçekleştirir? 
Tanrı vaatletini hangi belirgin şekillerde yerine getirir?
Tanrı vaatlerini hangi gizemli şekillerde yerine getirir?

Tanrı hakkında sizi en çok rahatsız eden sorulara, bu yazı dizisinin sonuna geldiğinizde bir cevap bulmanız umudum ve duam. Bu listede bütün sorularınız yer almıyor olabilir, fakat bu yazılarda birçok cevap bulacağınıza inanıyorum. Tanrı’ya gerçekten güvenip güvenemeyeceğinizi mi merak ediyorsunuz? Tanrı’nın vaatlerinden faydalanabiliyor musunuz, yoksa vaatlerin gerektirdiği ve sizin yerine getirmediğiniz koşullar var mı?  

Üniversiteden mezun olduktan ve ilk dairemi tuttuktan kısa bir süre sonra şaşırtıcı haberler aldığımı hatırlıyorum. Bir gün posta kutumda bulduğum zarfın üzerinde şöyle yazıyordu: “On milyon dolar kazandınız!” Bir an havalara mı zıplasam, yoksa ailemi mi arasam bilemedim. Ne kadar şanslıydım! Fakat aklım başıma geldiğinde, zarfı açtım, cümlenin devamını gördüm; tabii ki daha küçük harflerle yazılmıştı: “… eğer sizdeki numaralar piyango bilgisayarının seçtikleriyle tutuyorsa...” On milyon dolar vaadi, sadece doğru rakamlara sahip kişi için geçerliydi. Kazandınız, eğer...

Diyelim ki, Kutsal Kitap okuduğunuzda, kendiniz için de keşke geçerli olsa diye düşündüğünüz bir vaade denk geldiniz. Bunu nasıl mümkün kılabilirsiniz? Diyelim ki, işsizsiniz ve borçlarınızı ödemekte zorlanıyorsunuz. Kutsal Kitap’ı açtınız ve başlardaki bölümlerden birinde Tanrı’nın zengin olmakla ilgili büyük vaatlerinden birini okudunuz. Bu vaat sizi heyecanlandırmaz mı veya hemen sizin için de gerçekleşmesini istemez misiniz? Vaadin bağlamını, yani vaade yer verilen ayetlerden öncesini ve sonrasını okuduğunuzda da tam sizin için yazılmış olduğunu düşündünüz. Kutsal Kitap’ın (Eski Antlaşma’yı içeren haliyle) ilk beş kitabından birinde mi okuduğunuz vaat? 02 image10658 rename 136 wait journey suitcase 45Eğer öyleyse, vaat büyük olasılıkla, İsrail’in Tanrı’nın vaat ettiği toprakları ele geçirmesinden öncesi için geçerlidir. Dolayısıyla bu vaadin, eşyalarınızı toplayıp geniş, tenis kortlu ve yüzme havuzlu müstakil bir eve taşınmanızla ilgili olduğunu düşünüyorsanız, hata yaparsınız. Hatanız da, vaadin kime verildiğini hesaba katmamanızdan ileri gelir. Bu tür vaatler, öncelikle verildiği kişilere yönelik olsa da, elbette Tanrı’nın dilediği kişileri zenginleştirme yetisini yansıtmaktadır.

Mezmurlardan biri, Tanrı’nın şaşırtıcı vaatlerinin bazılarının tüm insanlar için, bazılarının ise belirli bir kişi veya grup için geçerli olduğunu anlatır:

RAB herkese iyi davranır, sevecenliği bütün yapıtlarını kapsar.
Elini açar, bütün canlıları doyurursun dilediklerince.
RAB kendisine yakaran, içtenlikle yakaran herkese yakındır.
Dileğini yerine getirir kendisinden korkanların, feryatlarını işitir,
onları kurtarır. RAB korur kendisini seven herkesi, yok eder kötülerin hepsini.” (Mezmurlar 145:9,16,18-20, Eski Antlaşma)

Tanrı’nın vaatlerinden birine sahip çıkmadan önce, Tanrı’nın bu vaadi kime yönelik verdiğini anlamalıyız. Taburenin ikinci ayağını hatırlayın!

TANRI’NIN HERKESİ KAPSAYAN VAATLERİ NELERDİR?

Tanrı’nın dünyadaki herkes için geçerli olan vaatlerin birkaçı şöyledir:

03 image9190 earth planet fantasy 45Tanrı Dünya’yı bir daha tufanla mahvetmeyecektir. Tanrı dedi ki, “Sizinle antlaşmamı sürdüreceğim: Bir daha tufanla bütün canlılar yok olmayacak. Yeryüzünü yok eden tufan bir daha olmayacak.” (Yaratılış 9:11, Eski Antlaşma)

Dünya var oldukça, doğanın döngüsü sürecektir. “Dünya durdukça ekin ekmek, biçmek, sıcak, soğuk, yaz, kış, gece, gündüz hep var olacaktır.” (Yaratılış 8:22, Eski Antlaşma) 

Tarih Tanrı’nın asıl tasarısına göre şekil alır. (Bunu en iyi şekilde anlamak için Daniel kitabından 7-12. bölümleri okuyun. Bu kitap Eski Antlaşma’da bulunuyor.)

İsa Mesih’i izleyenler de yargılanacaktır. “Çünkü bedende yaşarken gerek iyi gerek kötü, yaptıklarımızın karşılığını almak için hepimiz Mesih'in yargı kürsüsü önüne çıkmak zorundayız.” (2. Korintliler 5:10, İncil) 

Cennette sonsuz yaşam, Tanrı’nın hak edilmeyen bir armağanıdır ve sadece lütufla verilir, yani sevaplara bağlı değildir. Günahlarımıza karşı ağır basacak sevap biriktirmemizle hiç ilgisi yoktur. Ayrıca, bu armağan Yargı Günü’nde verilmez, bu hayatta verilir. Sonraki yaşamda tam anlamıyla yaşanır ama şimdi bahşedilir. Şimdi sizin olabilir. Bugün sizin olabilir. İsa şöyle dedi: “Size doğrusunu söyleyeyim, sözümü işitip beni gönderene iman edenin sonsuz yaşamı vardır. Böyle biri yargılanmaz, ölümden yaşama geçmiştir.” (Yuhanna 5:24, İncil)

Yargılanmaz! Bunun anlamı, iman eden kişi için cehenneme atılmakla sonuçlanan mahkumiyet artık söz konusu değildir. Çünkü İsa günahlarımızın mahkumiyetini kendi bedeninde taşıdı. Fakat, Kurtarıcımız için nasıl yaşadığımız önemlidir; işte biz imanlılar buna göre yargılanacağız. Yargılanıp cehenneme gönderilmeyeceğiz ama cennette bizlere verilen ödüllerin derecesini belirlemek için yargılanacağız. Bazıları daha az ödüllendirilecek, bazıları daha çok. Herkesin ‘bardağı’ dolu olacak. İsa’ya gerçekten inanan herkes cennetin tadını çıkaracak ama bazılarının cennette tadını çıkaracakları daha büyük ‘bardakları’ (daha büyük kapasiteleri) olacak. Hiçbiri daha küçük ‘bardağı’ olduğu için üzüntü duymayacak, çünkü herkes kendi cennet deneyiminin tadını tam anlamıyla çıkaracak.